Highest rated films

  • Cliff Walkers

    ★★★★½

  • Don't Look Up

    ★★★★

  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

    ★★★★

  • Last Night in Soho

    ★★★

  • The Many Saints of Newark

    ★★★

  • O Brother, Where Art Thou?

    ★★★★½

  • Bacurau

    ★★★★½

  • The Dinner Game

    ★★★★½

  • Shutter Island

    ★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★

  • Eyes Wide Shut

    ★★★★

  • Minari

    ★★★★

  • Happy Together

    ★★★★

By week

Jan Dec
  • 20 Films watched
  • 1.7 Average per month
  • 0.4 Average per week
Jan Dec
  • 0 Lists created
  • 0 Average per month
  • 0 Average per week

Milestones

First Film

Bacurau

Jan 23

Last Film

Don't Look Up

Dec 31

Genres, countries & languages

Drama
12 films
Thriller
11 films
Crime
7 films
Comedy
5 films
Mystery
5 films
History
2 films
Action
2 films
Horror
2 films
Romance
2 films
Adventure
2 films
USA
13 films
UK
7 films
France
3 films
Germany
1 film
Spain
1 film
Brazil
1 film
China
1 film
Hong Kong
1 film
Japan
1 film
Taiwan
1 film
English
15 films
Chinese
2 films
French
1 film
Portuguese
1 film
Cantonese
1 film
Mystery
Average 3.90
Comedy
Average 3.80
Drama
Average 3.75
Thriller
Average 3.73
Crime
Average 3.71
USA
Average 3.69
UK
Average 3.64
English
Average 3.70

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 3 Added 30

Watchlist

Stars

Director

Crew & studios

Robert’s most liked review

Cliff Walkers

Cliff Walkers

★★★★½

I absolutely loved this film. It probably has the best cinematography, costume and set design of any film in the spy thriller genre; it's worth seeing for the visuals of its recreation of snowy 1930s Harbin alone. I had to dock a star, however, for its somewhat saccharine ending which was tonally inconsistent with the rest of the film.

More reviews

Highs and lows

Highest average

No Country for Old Men
Average weighted rating:

4.3

Lowest average

The Many Saints of Newark
Average weighted rating:

2.9

Most popular

Shutter Island
Average weighted rating:

4.1

Most obscure

Cliff Walkers
Average weighted rating:

3.3

Films Robert watched in 2021

  • Don't Look Up
  • No Country for Old Men
  • Traffic
  • The Italian Job
  • Last Night in Soho
  • Shutter Island
  • The Many Saints of Newark
  • Eyes Wide Shut
  • Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings
  • O Brother, Where Art Thou?
  • Murder on the Orient Express
  • Happy Together
  • The Wicker Man
  • Cliff Walkers
  • The Dinner Game
  • Margin Call
  • Minari
  • Your Name Engraved Herein
  • Sexy Beast
  • Bacurau

World map

Highly rated films Robert is yet to see

  • Twenty One Pilots: Livestream Experience
  • Revue Starlight: The Movie
  • Kadaisi Vivasayi
  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Come from Away
  • Marcel the Shell with Shoes On
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • Bo Burnham: Inside

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more