Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
As Good as It Gets

As Good as It Gets

1997
×
★★★★
Edit this entry  
08
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★½
Edit this entry  
11
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Edit this entry  
30
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Edit this entry  
24
21

21

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Wrong Missy

The Wrong Missy

2020
×
★★★
Edit this entry  
23
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★
Edit this entry  
27
The Other Guys

The Other Guys

2010
×
★★★
Edit this entry  
18
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★½
Edit this entry  
15
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Edit this entry  
19
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Boy Who Harnessed the Wind

The Boy Who Harnessed the Wind

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★½
Edit this entry  
31
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★★½
Edit this entry  
20
Easy A

Easy A

2010
×
★★★
Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★
Edit this entry  
09
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Edit this entry  
07
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gangs of New York

Gangs of New York

2002
×
★★★
Edit this entry  
24
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Edit this entry  
22
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Arabian Nights: Volume 1, The Restless One

Arabian Nights: Volume 1, The Restless One

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
I Am Mother

I Am Mother

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Highwaymen

The Highwaymen

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
10,000 BC

10,000 BC

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry