• Un Flic

    ★★

  • The Discreet Charm of the Bourgeoisie

    ★★★★

  • The Last House on the Left

    ★½

  • The Bitter Tears of Petra von Kant

    ★★★

  • Hungry Wives

    ★★★

  • Solaris

    ★★★½

  • The Godfather

    ★★★★½

  • Pink Flamingos

    ★★

  • Cabaret

    ★★★½

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • Let's Scare Jessica to Death

    ★★½

  • Vampyros Lesbos

    ★★★

  • Sunday Bloody Sunday

    ★★½

  • The Devils

    ★★★★½

  • Pink Narcissus

    ★★★

  • Death in Venice

    ★★★½

  • The House That Dripped Blood

    ★★½

  • The Cat o' Nine Tails

    ★★½

  • Donkey Skin

    ★★★

  • Husbands

    ★★

  • Valerie and Her Week of Wonders

    ★★½

  • Deep End

    ★★★

  • Beyond the Valley of the Dolls

    ★★★½

  • Hatchet for the Honeymoon

    ★★½

  • The Boys in the Band

    ★★★

  • Investigation of a Citizen Above Suspicion

    ★★½

  • Original Cast Album: Company

  • The Passion of Anna

    ★★★★

  • Bob & Carol & Ted & Alice

    ★★★½

  • Funeral Parade of Roses

    ★★★★½

  • Midnight Cowboy

    ★★★★

  • Model Shop

    ★★★

  • Psychout for Murder

    ★★★

  • Flesh

    ★★

  • Barbarella

    ★★½

  • Shame

    ★★★★½

  • Funny Girl

    ★★★★

  • Theorem

    ★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★½

  • The Girl on a Motorcycle

    ★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★

  • Hour of the Wolf

    ★★★½

  • The Big Shave

  • The Graduate

    ★★★

  • Valley of the Dolls

    ★★

  • In Cold Blood

    ★★★★

  • La Chinoise

    ★½

  • Belle de Jour

    ★★★½

  • The Young Girls of Rochefort

    ★★★★★

  • Daisies

    ★½

  • Blow-Up

    ★★½

  • Made in U.S.A

    ★★

  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

  • Persona

    ★★★★½

  • Who's Afraid of Virginia Woolf?

    ★★★★

  • The Nun

    ★★★½

  • Pierrot le Fou

    ★★½

  • Repulsion

    ★★★½

  • Alphaville

    ★★½

  • Le Bonheur

    ★★★

  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer

  • Band of Outsiders

    ★★

  • Blood and Black Lace

    ★★½

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★

  • Diary of a Chambermaid

    ★★½

  • Charade

    ★★★½

  • Contempt

    ★★½

  • The Fire Within

    ★★★

  • Blood Feast

  • The Birds

    ★★½

  • Vice and Virtue

    ★★½