• Kill List

    Kill List

    ★★

    who else hates when horror movies arent horror movies until the last 20 minutes

  • The Innocents

    The Innocents

    ★★★½

    the innocents: pray 🙏🏻
                              educated 📚
                              a job💰
                              clean pussy 🤤
                              loyal 💍
                              faithful 👼🏻…

  • The Trial of the Chicago 7

    The Trial of the Chicago 7

    ★★

    we really dont give a fuck

  • Be My Cat: A Film for Anne

    Be My Cat: A Film for Anne

    ★★★

    scared AF...

  • Supernova

    Supernova

    ★★★

    not me going into this thinking it would be a romantic comedy of some sort... i should start watching trailers and reading plot summaries again 😭

  • Saw

    Saw

    ★★★★

    leigh whannell i fucking stan for you sis we gotta meet 🙌🏽 lets break the internet period

  • The Haunting of Bly Manor

    The Haunting of Bly Manor

    ★★★

    “you said it was a ghost story. it isnt.”

    ”no?”

    “its a love story.”

    ”same thing, really.”

    fun fact actually really really sad fact...

    joke aside this would have been a lot better if episodes 5-7 werent so damn tedious to sit through but its sad and gay so ❤️

  • Dog Day Afternoon

    Dog Day Afternoon

    ★★★★½

    “kiss me. when im being fucked, i like to get kissed a lot.”

    al pacinos command of the screen here really is something to behold and its not just because hes hot

  • Halloween II

    Halloween II

    ★★★½

    maybe it was too ahead of its time for certain people

  • Halloween II

    Halloween II

    ★★

    sucked ass, NOT scary, hardly any chaotic antics, looks like it was shot on instagram. got so bored i went to the bathroom to take thotty pics of my sweet ass

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★★★★

    on ninth watch, suspiria is just as utterly beautiful, uncompromising, and enchanting as it was on the first. every frame soaked in misery and dread, every sigh, every scream, every raindrop pattered against a window, every delicately played piano note embellished upon the score—haunting and completely alluring. call it pretentious, long, overstuffed, unnecessary; i really dont give a fuck 😭 this is EXTREMELY my shit and well on its way to becoming an october staple for me.

  • I Carry You With Me

    I Carry You With Me

    ★★★

    i carry you with me is a bit odd. the structure, jumping back and forth between three timelines then shifting to documentary two-thirds of the way through, is jarring to say the least... the imbalance in tone and aesthetic ultimately makes it feel like two different movies in one (which it practically is; the project began as a documentary). the hodgepodge of narrative threads it tries, and pretty much fails, to weave together also dont help and none end in a particularly satisfying way, making for a mess of a final product. but its pretty! and it made me cry!