• The Tale of the Princess Kaguya

    ★★★★★

  • Bends

    ★★★½

  • Her

    ★★★½

  • Captain Phillips

    ★★★★

  • Hope

    ★★★½

  • The Disappearance of Eleanor Rigby: Her

    ★★★½

  • Intruders

    ★★½

  • Stray Dogs

    ★★½

  • Mary Is Happy, Mary Is Happy.

    ★★★★

  • Soul

    ★★★

  • The Stolen Years

    ★★½

  • Palo Alto

    ★★★½

  • Young & Beautiful

    ★★½

  • The Wind Rises

    ★★★★★

  • As Cool as I Am

    ★★½

  • Now You See Me

    ★★½

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★★★

  • The Golden Dream

    ★★★½

  • Only God Forgives

    ★★★½

  • The Great Beauty

    ★★½

  • Omar

    ★★★★

  • Like Father, Like Son

    ★★★★

  • The Garden of Words

    ★★★★★

  • Upstream Color

    ★★★

  • Very Ordinary Couple

    ★★★★

  • Short Term 12

    ★★★½

  • Hanasaku Iroha: Home Sweet Home

    ★★½

  • Moebius

  • The Croods

    ★★★★★

  • Before Midnight

    ★★½

  • Ain't Them Bodies Saints

    ★★★½

  • Suddenly Last Summer

  • Going South

    ★★

  • Wreck-It Ralph

    ★★★★

  • Cloud Atlas

    ★★½

  • White Night

    ★★

  • Like Someone in Love

    ★★★

  • Beyond the Hills

    ★★★

  • Inch'Allah

    ★★★★

  • The Perks of Being a Wallflower

    ★★★½

  • The Place Beyond the Pines

    ★★★½

  • Spring Breakers

    ★★★★★

  • Wadjda

    ★★½

  • Maniac

    ★★★

  • Wolf Children

    ★★★★★

  • Helter Skelter

    ★★

  • Little Thirteen

    ★★½

  • Brave

    ★★★★★

  • Library War: The Wings Of Revolution

    ★★★★★

  • Walker

    ★★★

  • Rust and Bone

    ★★★★★

  • Artificial Paradises

    ★★

  • Eungyo

    ★★★

  • Petrel Hotel Blue

    ★★

  • Smashed

    ★★★

  • Liberal Arts

    ★★★½

  • 36

    ★★★★★

  • The Girl with the Dragon Tattoo

    ★★★

  • War Witch

    ★★★★★

  • K-ON! The Movie

    ★★★★

  • Delicacy

  • Hotarubi no Mori e

    ★★★★

  • Where Do We Go Now?

    ★★★★

  • The Day He Arrives

    ★★★

  • Wuthering Heights

    ★★★★

  • Shame

    ★★★★½

  • Alps

    ★★★

  • Circumstance

    ★★★★★

  • Bunny Drop

    ★★★

  • With Every Heartbeat

    ★★★½

  • From Up on Poppy Hill

    ★★★★★

  • Goodbye First Love

    ★★★