stevie has logged 33 entries for films during February 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Red Road

Red Road

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★
Edit this entry  
25
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★½
Edit this entry  
23
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★
Edit this entry  
20
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
20
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Polytechnique

Polytechnique

2009
×
★★½
Edit this entry  
17
A Cure for Wellness

A Cure for Wellness

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Passengers

Passengers

2016
×
★½
Edit this entry  
15
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★★½
Edit this entry  
14
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Wings of Desire

Wings of Desire

1987
×
★★★
Edit this entry  
13
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Hard Day's Night

A Hard Day's Night

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Split

Split

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Multiple Maniacs

Multiple Maniacs

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
10
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★½
Edit this entry  
08
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★
Edit this entry  
06
Kids

Kids

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry