Sort by

stevie has logged 43 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★
Edit this entry  
31
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Edit this entry  
30
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★½
Edit this entry  
27
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★
Edit this entry  
25
Birth

Birth

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Room

The Room

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★½
Edit this entry  
22
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★½
Edit this entry  
21
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Victoria

Victoria

2015
×
★★½
Edit this entry  
20
Little Children

Little Children

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★
Edit this entry  
19
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★½
Edit this entry  
18
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★½
Edit this entry  
15
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
★★
Edit this entry  
14
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★½
Edit this entry  
12
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Edit this entry  
12
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★½
Edit this entry  
09
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★
Edit this entry  
07
Lola

Lola

1961
×
★★½
Edit this entry  
07
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
Edit this entry  
06
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wadjda

Wadjda

2012
×
Edit this entry  
06
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Circle

The Circle

2017
×
Read the review Edit this entry  
04
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★★
Edit this entry  
03
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★
Edit this entry  
02
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
I Know Who Killed Me

I Know Who Killed Me

2007
×
Read the review Edit this entry