Sort by

stevie has logged 367 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
1917

1917

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★
Edit this entry  
29
After the Rehearsal

After the Rehearsal

1984
×
★★★
Edit this entry  
29
A Zed & Two Noughts

A Zed & Two Noughts

1985
×
★★★★
Edit this entry  
28
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Sauvage

Sauvage

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
Beaches

Beaches

1988
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Cranes Are Flying

The Cranes Are Flying

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★★
Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Edit this entry  
18
Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III – Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

Star Wars: Episode II – Attack of the Clones

2002
×
★★½
Edit this entry  
18
Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

Star Wars: Episode I – The Phantom Menace

1999
×
★½
Read prior review Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Fifth Seal

The Fifth Seal

1976
×
★★★★
Edit this entry  
13
Law of Desire

Law of Desire

1987
×
★★★½
Edit this entry  
13
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★
Edit this entry  
12
Satantango

Satantango

1994
×
★★★
Edit this entry  
11
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★½
Edit this entry  
10
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★½
Edit this entry  
09
Morgiana

Morgiana

1972
×
★★★½
Edit this entry  
06
Waves

Waves

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Juniper Tree

The Juniper Tree

1990
×
★★★½
Edit this entry  
03
Pink Narcissus

Pink Narcissus

1971
×
★★★★
Edit this entry  
01
Time of the Gypsies

Time of the Gypsies

1988
×
★★½
Edit this entry  
01
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★½
Edit this entry  
30
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hourglass Sanatorium

The Hourglass Sanatorium

1973
×
★★★½
Edit this entry  
25
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
The Goat Horn

The Goat Horn

1972
×
★½
Edit this entry  
24
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Sawdust and Tinsel

Sawdust and Tinsel

1953
×
★★½
Edit this entry  
22
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
Edit this entry  
21
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Edit this entry