Sort by

stevie has logged 665 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★★
Edit this entry  
31
Dust in the Wind

Dust in the Wind

1986
×
★★★½
Edit this entry  
30
Monsoon

Monsoon

2019
×
★★★
Edit this entry  
30
A Sun

A Sun

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Your Name Engraved Herein

Your Name Engraved Herein

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Fando and Lis

Fando and Lis

1968
×
★★
Edit this entry  
29
The Time to Live and the Time to Die

The Time to Live and the Time to Die

1985
×
★★★
Edit this entry  
29
The River

The River

1997
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
A Snake of June

A Snake of June

2002
×
★★★★
Edit this entry  
28
Wild Mountain Thyme

Wild Mountain Thyme

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Siberia

Siberia

2020
×
★★½
Edit this entry  
27
Beanpole

Beanpole

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Another Round

Another Round

2020
×
★★★
Edit this entry  
26
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★½
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dolly Parton's Christmas on the Square

Dolly Parton's Christmas on the Square

2020
×
Read the review Edit this entry  
24
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★
Edit this entry  
23
The Metamorphosis of Birds

The Metamorphosis of Birds

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Boys State

Boys State

2020
×
Edit this entry  
22
Collective

Collective

2019
×
★★★
Edit this entry  
22
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★
Edit this entry  
22
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Welcome to Chechnya

Welcome to Chechnya

2020
×
Edit this entry  
21
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2019
×
★★½
Edit this entry  
21
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Berlin Alexanderplatz

Berlin Alexanderplatz

2020
×
★★½
Edit this entry  
20
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Fourteen

Fourteen

2019
×
★★½
Edit this entry  
19
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★½
Edit this entry  
18
Education

Education

2020
×
★★★½
Edit this entry  
18
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★½
Edit this entry  
17
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
I'm No Longer Here

I'm No Longer Here

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Illusionist

The Illusionist

2010
×
★★★
Edit this entry  
16
Tchoupitoulas

Tchoupitoulas

2012
×
Edit this entry  
14
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★
Edit this entry  
14
Zombi Child

Zombi Child

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
Haywire

Haywire

2011
×
★★
Edit this entry  
13
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Overseas

Overseas

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Prom

The Prom

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry