Sort by

stevie has logged 46 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Captive

The Captive

2000
×
★★★
Edit this entry  
30
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Variety

Variety

1983
×
★★★½
Edit this entry  
27
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Down There

Down There

2006
×
Edit this entry  
27
Chantal Akerman by Chantal Akerman

Chantal Akerman by Chantal Akerman

1997
×
Edit this entry  
26
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Suzanne’s Career

Suzanne’s Career

1963
×
★★
Edit this entry  
26
Mamma Roma

Mamma Roma

1962
×
★★★½
Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Edit this entry  
24
The Belly of an Architect

The Belly of an Architect

1987
×
★★★½
Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
23
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
★★★
Edit this entry  
22
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Mission

The Mission

1986
×
★★
Edit this entry  
17
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Gay USA

Gay USA

1977
×
Edit this entry  
16
Color Adjustment

Color Adjustment

1992
×
Edit this entry  
16
Endless Poetry

Endless Poetry

2016
×
★★★
Edit this entry  
15
A Tale of Winter

A Tale of Winter

1992
×
★★★★
Edit this entry  
15
An Autumn Tale

An Autumn Tale

1998
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Living End

The Living End

1992
×
★★★
Edit this entry  
14
Far from the Madding Crowd

Far from the Madding Crowd

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★
Edit this entry  
13
Greta

Greta

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
From the Other Side

From the Other Side

2002
×
★★★
Edit this entry  
12
Desperate Living

Desperate Living

1977
×
★★★
Edit this entry  
12
Mondo Trasho

Mondo Trasho

1969
×
★★½
Edit this entry  
12
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★½
Edit this entry  
12
Bastards of the Party

Bastards of the Party

2005
×
Edit this entry  
11
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
Edit this entry  
09
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
His House

His House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Meetings of Anna

The Meetings of Anna

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
04
South

South

1999
×
★★★½
Edit this entry  
04
Smoke Signals

Smoke Signals

1998
×
★★★
Edit this entry  
04
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★
Edit this entry  
02
Stand and Deliver

Stand and Deliver

1988
×
★★½
Edit this entry  
02
Burden of Dreams

Burden of Dreams

1982
×
★★★½
Edit this entry  
01
Fitzcarraldo

Fitzcarraldo

1982
×
★★★
Edit this entry  
01
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry