• Charlie Countryman

    Charlie Countryman

    ★★

    Not even sure why I am giving two stars... 🤷🏽‍♂️

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★★★

    Ahead of its time... Beautifully filmed and the light work is just something else but something is missing!

  • Raw

    Raw

    ★★★½

    Is like having steak tartare..maybe not a breakfast sort of movie...

  • Lower City

    Lower City

    ★★★

    Easy to watch and easy to forget. When falling in love is the issue..

  • Arctic

    Arctic

    ★★★

    Hum! Not sure..

  • The Act of Killing

    The Act of Killing

    ★★★★

    Wow! Brilliant.. Not for everyone taste..

  • In the Basement

    In the Basement

    ★★★

    You won't be able to unseen it! Think twice before pressing play. Interesting to certain point, then is just weird!!

  • Dogtown and Z-Boys

    Dogtown and Z-Boys

    ★★★★

    Nostalgic trip. One of the best docs I have seen.. Music, skaters, fashion

  • The Laundromat

    The Laundromat

    ★★

    A poor version of the big short!! Big cast and poor delivery.

  • Black Cat, White Cat

    Black Cat, White Cat

    ★★★★

    It's a riot of a movie.. 🙌

  • Never Look Away

    Never Look Away

    ★★★½

    Aesthetically beautiful, great soundtrack. Some scenes could be deleted as added nothing to the movie apart from making it longer.

  • The Golden Glove

    The Golden Glove

    ★★

    An ugly and alcoholic serial-killer that stinks and can't get a hard on..