Sort by

Dante has logged 919 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Salò, or the 120 Days of Sodom

Salò, or the 120 Days of Sodom

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Kamikaze 1989

Kamikaze 1989

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Beware of a Holy Whore

Beware of a Holy Whore

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Whity

Whity

1971
×
★★★★
Edit this entry  
30
Entertainment

Entertainment

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The City Tramp

The City Tramp

1966
×
Edit this entry  
29
The Little Chaos

The Little Chaos

1966
×
Read the review Edit this entry  
29
Martha

Martha

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Third Generation

The Third Generation

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Katzelmacher

Katzelmacher

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
From the Life of the Marionettes

From the Life of the Marionettes

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Betty Blue

Betty Blue

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
'R Xmas

'R Xmas

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1983
×
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
Read the review Edit this entry  
24
Fellini Satyricon

Fellini Satyricon

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fox and His Friends

Fox and His Friends

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Rome, Italian Style

Rome, Italian Style

1982
×
Read the review Edit this entry  
22
L'Eclisse

L'Eclisse

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Artists and Models

Artists and Models

1955
×
★★★½
Edit this entry  
22
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
2 or 3 Things I Know About Her

2 or 3 Things I Know About Her

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Man Like Eva

A Man Like Eva

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Beware of a Holy Whore

Beware of a Holy Whore

1971
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
8½

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Enigma of Kaspar Hauser

The Enigma of Kaspar Hauser

1974
×
★★★½
Edit this entry  
20
La Notte

La Notte

1961
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Army of Shadows

Army of Shadows

1969
×
★★★★
Edit this entry  
19
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Gospel According to St. Matthew

The Gospel According to St. Matthew

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
King of New York

King of New York

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
La Ricotta

La Ricotta

1963
×
Read the review Edit this entry  
18
Gods of the Plague

Gods of the Plague

1970
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Edit this entry  
17
All These Women

All These Women

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Baal

Baal

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Tag

Tag

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Querelle

Querelle

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Catalog

Catalog

1961
×
Edit this entry