Sort by

Vadim has logged 140 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Medea

Medea

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
This Is 40

This Is 40

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
I Are You, You Am Me

I Are You, You Am Me

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tabu

Tabu

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Man Who Left His Will on Film

The Man Who Left His Will on Film

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Jean Gentil

Jean Gentil

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Demons

Demons

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Promised Land

Promised Land

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Playing for Keeps

Playing for Keeps

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Whole Town's Talking

The Whole Town's Talking

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Author! Author!

Author! Author!

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
No Blade of Grass

No Blade of Grass

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
2016: Obama's America

2016: Obama's America

2012
×
Read prior review Edit this entry  
06
The Day of the Jackal

The Day of the Jackal

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Consuming Spirits

Consuming Spirits

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Barbara

Barbara

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lay the Favorite

Lay the Favorite

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Red Sorghum

Red Sorghum

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Rolling Stones: Charlie Is My Darling - Ireland 1965

The Rolling Stones: Charlie Is My Darling - Ireland 1965

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fahrenheit 451

Fahrenheit 451

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Something Wicked This Way Comes

Something Wicked This Way Comes

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Baby Maker

The Baby Maker

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Attack

Attack

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chronicle of a Summer

Chronicle of a Summer

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Man Vanishes

A Man Vanishes

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
An Oversimplification of Her Beauty

An Oversimplification of Her Beauty

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tiger Tail in Blue

Tiger Tail in Blue

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sun Don't Shine

Sun Don't Shine

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
This Must Be the Place

This Must Be the Place

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
In Another Country

In Another Country

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Generation P

Generation P

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
1941

1941

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mirage

Mirage

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★
Edit this entry  
10
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Option

The Option

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Argo

Argo

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Girl Walk // All Day

Girl Walk // All Day

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Liquid Sky

Liquid Sky

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Yoyo

Yoyo

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry