Sort by

Vadim has logged 32 entries for films during October 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Liquid Sky

Liquid Sky

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Yoyo

Yoyo

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Moonraker

Moonraker

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Le Grand Amour

Le Grand Amour

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Happy Anniversary

Happy Anniversary

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Next Attraction

Next Attraction

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Short Film About the Indio Nacional

A Short Film About the Indio Nacional

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
American Dreams (Lost and Found)

American Dreams (Lost and Found)

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Prom

The Prom

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Damned Holiday

Damned Holiday

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dreaming Colors

Dreaming Colors

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Beekeeper's Scrapbook

Beekeeper's Scrapbook

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The House Is Black

The House Is Black

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Tristana

Tristana

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Repulsion

Repulsion

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
11 x 14

11 x 14

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Flight

Flight

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Cousin Jules

Cousin Jules

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Man Who Knew Too Much

The Man Who Knew Too Much

1934
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Something in the Air

Something in the Air

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The House I Live In

The House I Live In

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
People Like Us

People Like Us

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
02
Taken 2

Taken 2

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry