Sort by

Vadim has logged 326 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Italian Straw Hat

The Italian Straw Hat

1928
×
★★★½
Edit this entry  
28
The New Gentlemen

The New Gentlemen

1929
×
★★★
Edit this entry  
28
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Her

Her

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Paradise: Hope

Paradise: Hope

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Polyester

Polyester

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Last Time I Saw Macao

The Last Time I Saw Macao

2012
×
★★★
Edit this entry  
12
Oldboy

Oldboy

2013
×
★★★
Edit this entry  
09
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
In a World...

In a World...

2013
×
★★★
Edit this entry  
04
Bungalow

Bungalow

2002
×
★★★
Edit this entry  
02
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Faculty

The Faculty

1998
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★
Edit this entry  
29
Faust

Faust

2011
×
★★★
Edit this entry  
27
Dallas Buyers Club

Dallas Buyers Club

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
The Butler

The Butler

2013
×
★★½
Edit this entry  
24
The City Below

The City Below

2010
×
★★★
Edit this entry  
24
Macbeth

Macbeth

1983
×
★★★
Edit this entry  
23
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
Baby Blues

Baby Blues

2012
×
★★★
Edit this entry  
16
Doomsdays

Doomsdays

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
Is the Man Who Is Tall Happy?

Is the Man Who Is Tall Happy?

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Therese

Therese

1986
×
★★★½
Edit this entry  
10
Caravan

Caravan

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Manila in the Claws of Light

Manila in the Claws of Light

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
West Side Avenue

West Side Avenue

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Vampyres

Vampyres

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Weekend of a Champion

Weekend of a Champion

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Barbary Coast

Barbary Coast

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Counselor

The Counselor

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Come and Get It

Come and Get It

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Carrie

Carrie

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
La Chambre

La Chambre

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Gravity

Gravity

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Appointment in Bray

Appointment in Bray

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Escape from Tomorrow

Escape from Tomorrow

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Camille Claudel, 1915

Camille Claudel, 1915

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Air Force

Air Force

1943
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Rapado

Rapado

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
I Used to Be Darker

I Used to Be Darker

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
La Libertad

La Libertad

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Hamlet

Hamlet

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Song Is Born

A Song Is Born

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Let the Fire Burn

Let the Fire Burn

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry