Sort by

Vadim has logged 309 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
All I Desire

All I Desire

1953
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
29
Confessions of a Sociopath

Confessions of a Sociopath

2002
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Gift

The Gift

2015
×
★★★
Edit this entry  
26
88:88

88:88

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Captain Lightfoot

Captain Lightfoot

1955
×
★★★½
Edit this entry  
24
James White

James White

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bloomin Mud Shuffle

Bloomin Mud Shuffle

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Stinking Heaven

Stinking Heaven

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Joy

Joy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Edit this entry  
08
It Follows

It Follows

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★½
Edit this entry  
08
Irrational Man

Irrational Man

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
Zulu

Zulu

1964
×
★★★½
Edit this entry  
05
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★★½
Edit this entry  
03
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★
Edit this entry  
29
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Forbidden Room

The Forbidden Room

2015
×
★★½
Edit this entry  
24
The Club

The Club

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
The Brick and the Mirror

The Brick and the Mirror

1965
×
★★★½
Edit this entry  
21
Journey into Fear

Journey into Fear

1943
×
★★★
Edit this entry  
21
Goosebumps

Goosebumps

2015
×
★½
Edit this entry  
20
Wet Hot American Summer

Wet Hot American Summer

2001
×
★★½
Edit this entry  
18
Hitchcock/Truffaut

Hitchcock/Truffaut

2015
×
Edit this entry  
18
The Conjugal Bed

The Conjugal Bed

1993
×
★★★
Edit this entry  
17
My Sex Life... or How I Got Into an Argument

My Sex Life... or How I Got Into an Argument

1996
×
★★★★
Edit this entry  
17
One Floor Below

One Floor Below

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Leopard

The Leopard

1963
×
★★★½
Edit this entry  
14
Flirting with Disaster

Flirting with Disaster

1996
×
★★★½
Edit this entry  
14
In Jackson Heights

In Jackson Heights

2015
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★
Edit this entry  
13
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★
Edit this entry  
12
Arabian Nights: Volume 3, The Enchanted One

Arabian Nights: Volume 3, The Enchanted One

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
Arabian Nights: Volume 2, The Desolate One

Arabian Nights: Volume 2, The Desolate One

2015
×
★★★
Edit this entry  
11
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★½
Edit this entry  
10
Arabian Nights: Volume 1, The Restless One

Arabian Nights: Volume 1, The Restless One

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
In the Basement

In the Basement

2014
×
★★½
Edit this entry  
09
Appropriate Behavior

Appropriate Behavior

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Martian

The Martian

2015
×
★★½
Edit this entry  
07
High School II

High School II

1994
×
★★★½
Edit this entry  
04
Sicilian Vampire

Sicilian Vampire

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
03
The Peanuts Movie

The Peanuts Movie

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The House in the Woods

The House in the Woods

1971
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Walk

The Walk

2015
×
★★★
Edit this entry  
27
Grandma

Grandma

2015
×
★★★
Edit this entry