Sort by

Vadim has logged 403 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Flame and the Arrow

The Flame and the Arrow

1950
×
★★★
Edit this entry  
30
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★
Edit this entry  
29
Circle of Danger

Circle of Danger

1951
×
★★★
Edit this entry  
29
Wichita

Wichita

1955
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Spanish Prisoner

The Spanish Prisoner

1997
×
★★★½
Edit this entry  
27
House of Games

House of Games

1987
×
★★★
Edit this entry  
26
Dirty Rotten Scoundrels

Dirty Rotten Scoundrels

1988
×
★★★
Edit this entry  
26
John McEnroe: In the Realm of Perfection

John McEnroe: In the Realm of Perfection

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
Dovlatov

Dovlatov

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
3 Godfathers

3 Godfathers

1948
×
★★★
Edit this entry  
24
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★½
Edit this entry  
24
Cocote

Cocote

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Good Manners

Good Manners

2017
×
★★★
Edit this entry  
22
Makala

Makala

2017
×
★★★
Edit this entry  
20
Stars in My Crown

Stars in My Crown

1950
×
★★★
Edit this entry  
19
Tie Me Up! Tie Me Down!

Tie Me Up! Tie Me Down!

1989
×
★★★
Edit this entry  
18
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
Never-Ending Man: Hayao Miyazaki

Never-Ending Man: Hayao Miyazaki

2016
×
★★½
Edit this entry  
13
El Mar La Mar

El Mar La Mar

2017
×
★★★
Edit this entry  
12
Drifters

Drifters

1995
×
★★★
Edit this entry  
12
The Barker

The Barker

1928
×
★★½
Edit this entry  
11
Wolfsburg

Wolfsburg

2003
×
★★★
Edit this entry  
09
Yella

Yella

2007
×
★★★
Edit this entry  
09
The State I Am In

The State I Am In

2000
×
★★★½
Edit this entry  
08
Buffalo Juggalos

Buffalo Juggalos

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
Gunge Buddies

Gunge Buddies

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
The Sex Thief

The Sex Thief

1998
×
★★★½
Edit this entry  
07
Journey into Fear

Journey into Fear

1943
×
★★★½
Edit this entry  
03
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★½
Edit this entry  
03
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Wait and See

Wait and See

1928
×
★★½
Edit this entry  
02
Joyland

Joyland

1929
×
★★★
Edit this entry  
02
Duck Soup

Duck Soup

1927
×
★★★
Edit this entry  
02
Worries and Wobbles

Worries and Wobbles

1917
×
★★★½
Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Prisoner of Zenda

The Prisoner of Zenda

1937
×
★★★
Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

1982
×
★★★½
Edit this entry  
25
Comin' at Ya!

Comin' at Ya!

1981
×
★★½
Edit this entry  
25
Silent Madness

Silent Madness

1984
×
★★★
Edit this entry  
25
Frankenstein's Bloody Terror

Frankenstein's Bloody Terror

1968
×
★★½
Edit this entry  
25
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★
Edit this entry  
24
Flesh for Frankenstein

Flesh for Frankenstein

1973
×
★★★½
Edit this entry  
24
Amityville 3-D

Amityville 3-D

1983
×
★★★
Edit this entry  
24
Jaws 3-D

Jaws 3-D

1983
×
★★★
Edit this entry  
24
Treasure of the Four Crowns

Treasure of the Four Crowns

1983
×
★★★½
Edit this entry  
23
Run For Cover

Run For Cover

1995
×
★★
Edit this entry  
21
Purple Noon

Purple Noon

1960
×
★★★½
Edit this entry  
21
Little Caesar

Little Caesar

1931
×
★★★
Edit this entry  
20
The Sea Wolf

The Sea Wolf

1941
×
★★★
Edit this entry