Sort by

Vadim has logged 42 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Where Chimneys Are Seen

Where Chimneys Are Seen

1953
×
★★★
Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

2019
×
Edit this entry  
29
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
Edit this entry  
28
No Garden Beyond

No Garden Beyond

2019
×
Edit this entry  
28
Less Lethal Fetishes

Less Lethal Fetishes

2019
×
★★½
Edit this entry  
28
Giverny I (Négresse Impériale)

Giverny I (Négresse Impériale)

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Oil Wells: Sturgeon Road & 97th Street

Oil Wells: Sturgeon Road & 97th Street

2002
×
★★★½
Edit this entry  
28
Deer Census

Deer Census

2009
×
★★★½
Edit this entry  
28
Jane Brakhage

Jane Brakhage

1975
×
★★★½
Edit this entry  
28
Silueta de Arena

Silueta de Arena

1978
×
Edit this entry  
28
Creek

Creek

1974
×
Edit this entry  
28
Grass Breathing

Grass Breathing

1974
×
★★★½
Edit this entry  
28
Alaska’s Eighth Wonder (Reel 2)

Alaska’s Eighth Wonder (Reel 2)

1925
×
Edit this entry  
28
Nature's Handiwork

Nature's Handiwork

1921
×
Edit this entry  
27
Anniversary of the Revolution

Anniversary of the Revolution

1918
×
★★★
Edit this entry  
25
Compline

Compline

2009
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Visitation

The Visitation

2002
×
★★★½
Edit this entry  
25
Variations

Variations

1998
×
★★★½
Edit this entry  
25
17 Reasons Why

17 Reasons Why

1987
×
★★★½
Edit this entry  
25
Pneuma

Pneuma

1983
×
★★★★
Edit this entry  
22
Days of Wine and Roses

Days of Wine and Roses

1962
×
★★★
Edit this entry  
22
The Tamarind Seed

The Tamarind Seed

1974
×
★★½
Edit this entry  
21
A Shot in the Dark

A Shot in the Dark

1964
×
★★★
Edit this entry  
19
Wild Rovers

Wild Rovers

1971
×
★★★
Edit this entry  
17
No Safe Spaces

No Safe Spaces

2019
×
Read the review Edit this entry  
15
Shakti

Shakti

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
Supermarket

Supermarket

1974
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★½
Edit this entry  
12
Play the Wind

Play the Wind

2019
×
Edit this entry  
12
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Lux Perpetua II

Lux Perpetua II

2016
×
Edit this entry  
11
Ossuary

Ossuary

2016
×
★★★½
Edit this entry  
11
Interlude

Interlude

2019
×
Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
Edit this entry  
09
Gregory's Girl

Gregory's Girl

1980
×
★★★½
Edit this entry  
09
Mr. Klein

Mr. Klein

1976
×
★★½
Edit this entry  
08
Frances Ferguson

Frances Ferguson

2019
×
Edit this entry  
06
Eyewitness

Eyewitness

1981
×
★★★
Edit this entry  
04
Prince of the City

Prince of the City

1981
×
★★★
Edit this entry  
02
Young Ahmed

Young Ahmed

2019
×
★★★
Edit this entry  
01
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★½
Edit this entry