Sort by

Vadim has logged 435 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
State Fair

State Fair

1933
×
★★★½
Edit this entry  
29
Anaïs in Love

Anaïs in Love

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Dans le vent

Dans le vent

1963
×
★★★
Edit this entry  
29
Deception

Deception

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Home When You Return

Home When You Return

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
The Champagne Murders

The Champagne Murders

1967
×
Edit this entry  
27
Cartesius

Cartesius

1974
×
★★★½
Edit this entry  
27
Blue Jeans

Blue Jeans

1958
×
★★★½
Edit this entry  
27
Cutting the Mushroom

Cutting the Mushroom

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
On Sunday Afternoon

On Sunday Afternoon

1967
×
★★½
Edit this entry  
25
May June July

May June July

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Estuary

Estuary

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
The Canyon

The Canyon

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Night

The Night

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Woolworths Choir of 1979

The Woolworths Choir of 1979

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
Memoria

Memoria

2021
×
Edit this entry  
22
Gertrud

Gertrud

1964
×
★★★
Edit this entry  
21
Beginning

Beginning

2020
×
★★★
Edit this entry  
20
The 36 Deadly Styles

The 36 Deadly Styles

1979
×
★★½
Edit this entry  
18
Black Test Car

Black Test Car

1962
×
★★★
Edit this entry  
16
Brother

Brother

1997
×
★★★
Edit this entry  
13
France

France

2021
×
★★★½
Edit this entry  
12
Agnus Dei

Agnus Dei

1971
×
★★★½
Edit this entry  
12
Meditation

Meditation

1971
×
★★★½
Edit this entry  
12
Pasadena Freeway Stills

Pasadena Freeway Stills

1974
×
★★★½
Edit this entry  
11
Puccini Conservato

Puccini Conservato

2009
×
Edit this entry  
11
Sshtoorrty

Sshtoorrty

2005
×
Edit this entry  
11
Triage

Triage

2004
×
Edit this entry  
11
The Living Room

The Living Room

2000
×
★★★
Edit this entry  
11
Prelude

Prelude

2000
×
★★★
Edit this entry  
11
Fuji

Fuji

1974
×
★★★½
Edit this entry  
11
Gulls and Buoys

Gulls and Buoys

1972
×
Edit this entry  
11
70

70

1970
×
Edit this entry  
11
69

69

1969
×
Edit this entry  
11
66

66

1966
×
Edit this entry  
11
Fist Fight

Fist Fight

1964
×
Edit this entry  
11
Breathing

Breathing

1963
×
Edit this entry  
11
Pat's Birthday

Pat's Birthday

1962
×
★★★
Edit this entry  
11
Blazes

Blazes

1961
×
Edit this entry  
11
Eyewash

Eyewash

1959
×
★★★½
Edit this entry  
11
Jamestown Baloos

Jamestown Baloos

1957
×
★★★½
Edit this entry  
11
Motion Pictures No. 1

Motion Pictures No. 1

1956
×
Edit this entry  
11
Recreation

Recreation

1956
×
★★★½
Edit this entry  
11
Form Phases II

Form Phases II

1953
×
Edit this entry  
11
Form Phases I

Form Phases I

1952
×
Edit this entry  
10
Seated Figures

Seated Figures

1988
×
Edit this entry  
10
Funnel Piano

Funnel Piano

1983
×
Edit this entry  
10
So Is This

So Is This

1982
×
★★★★
Edit this entry  
07
Presents

Presents

1981
×
★★★
Edit this entry