Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Annabelle Comes Home

Annabelle Comes Home

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Swallow

Swallow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Edit this entry  
09
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Edit this entry  
09
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Host

Host

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Edit this entry  
23
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Edit this entry  
27
Us

Us

2019
×
★★★
Edit this entry  
26
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
26
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★½
Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
15
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Edit this entry  
11
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★½
Edit this entry  
10
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★½
Edit this entry  
05
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★½
Edit this entry  
02
Funny Games

Funny Games

2007
×
★★½
Edit this entry  
21
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Fried Green Tomatoes

Fried Green Tomatoes

1991
×
Edit this entry  
19
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Edit this entry  
15
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★½
Edit this entry  
11
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Edit this entry  
06
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★
Edit this entry  
06
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Edit this entry  
05
47 Meters Down: Uncaged

47 Meters Down: Uncaged

2019
×
★★½
Edit this entry  
23
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★½
Edit this entry  
15
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Witness

The Witness

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★½
Edit this entry  
11
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Edit this entry  
01
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★½
Edit this entry  
25
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★
Edit this entry  
18
The Platform

The Platform

2019
×
★★
Edit this entry  
16
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
In Time

In Time

2011
×
★★½
Edit this entry