Vurk has logged 223 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A LEGO Brickumentary

A LEGO Brickumentary

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Beautiful Creatures

Beautiful Creatures

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Wrinkle in Time

A Wrinkle in Time

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Year Without a Santa Claus

The Year Without a Santa Claus

1974
×
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Creed II

Creed II

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mickey's Christmas Carol

Mickey's Christmas Carol

1983
×
Edit this entry  
10
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wind River

Wind River

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Murder Party

Murder Party

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Ghost of Frankenstein

The Ghost of Frankenstein

1942
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Tusk

Tusk

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hisss

Hisss

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Hurricane Bianca: From Russia with Hate

Hurricane Bianca: From Russia with Hate

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Secret Life of Pets

The Secret Life of Pets

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Frankenstein

Frankenstein

1910
×
Read the review Edit this entry  
01
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Burlesque: Heart of the Glitter Tribe

Burlesque: Heart of the Glitter Tribe

2017
×
Edit this entry  
31
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Kuroneko

Kuroneko

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Q

Q

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Chelsea Peretti: One of the Greats

Chelsea Peretti: One of the Greats

2014
×
Edit this entry  
26
The Devil Rides Out

The Devil Rides Out

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Haunters: The Art of the Scare

Haunters: The Art of the Scare

2017
×
Read the review Edit this entry  
24
Tales from the Hood 2

Tales from the Hood 2

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Twilight

Twilight

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Wolf Creek

Wolf Creek

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Annabelle: Creation

Annabelle: Creation

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tragedy Girls

Tragedy Girls

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Man Who Laughs

The Man Who Laughs

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
We Are Still Here

We Are Still Here

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
High Tension

High Tension

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry