Vurk has logged 41 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Lemon

Lemon

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wolf

Wolf

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dirty Computer

Dirty Computer

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Murder by Death

Murder by Death

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Safety Not Guaranteed

Safety Not Guaranteed

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Pretty in Pink

Pretty in Pink

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Curse of Frankenstein

The Curse of Frankenstein

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Weird Science

Weird Science

1985
×
Read the review Edit this entry  
14
Matinee

Matinee

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Armored

Armored

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Truth or Dare

Truth or Dare

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Moon

Moon

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The 51st State

The 51st State

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Snakes on a Plane

Snakes on a Plane

2006
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
Small Fry

Small Fry

2011
×
Read the review Edit this entry