Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Housemaid

The Housemaid

2010
×
★★★★
Edit this entry  
28
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Great Hypnotist

The Great Hypnotist

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★
Edit this entry  
30
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Edit this entry  
29
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
Edit this entry  
20
Miss Violence

Miss Violence

2013
×
★★★
Edit this entry  
14
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Inherent Vice

Inherent Vice

2014
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★
Edit this entry  
22
I Am Sam

I Am Sam

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Help

The Help

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Christiane F.

Christiane F.

1981
×
★★★★
Edit this entry  
28
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Pity

Pity

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
I Dream in Another Language

I Dream in Another Language

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
18
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★★★½
Edit this entry  
13
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
12
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Edit this entry  
11
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Submarine

Submarine

2010
×
★★★★
Edit this entry  
03
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
03
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★½
Edit this entry  
30
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Sand Dollars

Sand Dollars

2014
×
★★
Edit this entry  
30
Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives

2010
×
★★½
Edit this entry  
30
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★
Edit this entry  
30
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★
Edit this entry  
29
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★
Edit this entry  
19
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Edit this entry  
30
Climax

Climax

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★½
Edit this entry  
12
Delicacy

Delicacy

2011
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★★
Edit this entry