Sort by

‮وليد‬ has logged 188 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Edit this entry  
28
#Alive

#Alive

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
26
You Will Die at Twenty

You Will Die at Twenty

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
City of Life and Death

City of Life and Death

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Call

The Call

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Moving On

Moving On

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
The Life of Oharu

The Life of Oharu

1952
×
★★★★
Edit this entry  
18
Shame

Shame

×
Edit this entry  
14
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Avalanche

Avalanche

1937
×
★★★½
Edit this entry  
08
An Inn in Tokyo

An Inn in Tokyo

1935
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★
Edit this entry  
05
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Mother Should Be Loved

A Mother Should Be Loved

1934
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Apart from You

Apart from You

1933
×
★★★★
Edit this entry  
31
Every-Night Dreams

Every-Night Dreams

1933
×
★★★½
Edit this entry  
30
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
36

36

2012
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Chaser

The Chaser

2008
×
★★★★
Edit this entry  
18
Rush

Rush

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
Nameless Gangster

Nameless Gangster

2012
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Drop

The Drop

2014
×
★★★
Edit this entry  
03
13th

13th

2016
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Book of Sun

The Book of Sun

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★½
Edit this entry  
26
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
24
New World

New World

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
22
A Violent Prosecutor

A Violent Prosecutor

2016
×
★★★½
Edit this entry  
19
Black Girl

Black Girl

1966
×
★★★½
Edit this entry  
19
Chasing Coral

Chasing Coral

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★½
Edit this entry  
10
Man in the Well

Man in the Well

2016
×
Edit this entry  
09
Woman of Tokyo

Woman of Tokyo

1933
×
★★★½
Edit this entry  
08
Swiped

Swiped

2017
×
Edit this entry  
08
The Gunfighter

The Gunfighter

2014
×
Edit this entry  
08
Leading Lady Parts

Leading Lady Parts

2018
×
Edit this entry  
08
A Chocolate Tale

A Chocolate Tale

2020
×
★★★★
Edit this entry  
05
For All Mankind

For All Mankind

1989
×
★★
Edit this entry  
05
Mulan

Mulan

2020
×
★★★
Edit this entry  
04
August in the Water

August in the Water

1995
×
★★★½
Edit this entry