RSS feed for wackystuff

wackystuff has logged 193 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Last Flag Flying

Last Flag Flying

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dying to Know: Ram Dass & Timothy Leary

Dying to Know: Ram Dass & Timothy Leary

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Dawson City: Frozen Time

Dawson City: Frozen Time

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Victoria & Abdul

Victoria & Abdul

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Valerian and the City of a Thousand Planets

Valerian and the City of a Thousand Planets

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Barge

Barge

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Harold and Lillian: A Hollywood Love Story

Harold and Lillian: A Hollywood Love Story

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Manifesto

Manifesto

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Shooting Party

The Shooting Party

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blood Work

Blood Work

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
My Mother and Other Strangers

My Mother and Other Strangers

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
McLintock!

McLintock!

1963
×
★★
Edit this entry  
20
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Imitation Game

The Imitation Game

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Shootist

The Shootist

1976
×
★★★
Edit this entry  
17
Up

Up

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Sweetwater

Sweetwater

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Ride in the Whirlwind

Ride in the Whirlwind

1966
×
★★★
Edit this entry  
14
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
John Adams

John Adams

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Appaloosa

Appaloosa

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Homesman

The Homesman

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hurt Locker

The Hurt Locker

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Second Best Exotic Marigold Hotel

The Second Best Exotic Marigold Hotel

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Slow West

Slow West

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tommy's Honour

Tommy's Honour

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Linda Linda Linda

Linda Linda Linda

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Little Sister

Little Sister

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mapplethorpe: Look at the Pictures

Mapplethorpe: Look at the Pictures

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Solaris

Solaris

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry