Wade has logged 247 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Ray

Ray

2004
×
Edit this entry  
29
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
Read prior review Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Don Verdean

Don Verdean

2015
×
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
Read the review Edit this entry  
13
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
Edit this entry  
12
The Gift

The Gift

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★★
Edit this entry  
12
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
Read the review Edit this entry  
11
The Fugitive

The Fugitive

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Stations of the Cross

Stations of the Cross

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Creed

Creed

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
Read the review Edit this entry  
06
Tangerine

Tangerine

2015
×
Edit this entry  
06
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
Edit this entry  
03
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Home Alone

Home Alone

1990
×
Read the review Edit this entry  
02
Amy

Amy

2015
×
Edit this entry  
28
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kumiko, the Treasure Hunter

Kumiko, the Treasure Hunter

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gett: The Trial of Viviane Amsalem

Gett: The Trial of Viviane Amsalem

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Timbuktu

Timbuktu

2014
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
Edit this entry  
23
Mistress America

Mistress America

2015
×
Read the review Edit this entry  
23
Everest

Everest

2015
×
Read the review Edit this entry  
22
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
17
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
Read the review Edit this entry  
15
Ain't Them Bodies Saints

Ain't Them Bodies Saints

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Living Daylights

The Living Daylights

1987
×
Edit this entry  
08
The Spy Who Loved Me

The Spy Who Loved Me

1977
×
★★★★
Edit this entry  
07
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★½
Edit this entry  
06
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★½
Edit this entry  
04
Spy

Spy

2015
×
★★½
Edit this entry  
02
The Last Witch Hunter

The Last Witch Hunter

2015
×
Read the review Edit this entry  
31
Cronos

Cronos

1993
×
Edit this entry