Sort by

Wade has logged 514 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Up

Up

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Head Hunter

The Head Hunter

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Black Christmas

Black Christmas

2006
×
Read the review Edit this entry  
13
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
While She Was Out

While She Was Out

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
P2

P2

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Krampus

Krampus

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Wreck-It Ralph

Wreck-It Ralph

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry