Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
waffletears

waffletears

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for waffletears
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • waffletears’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • 2020
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Brazil

    Brazil 1985

    ★★★★★ Rewatched by waffletears 23 Jun 2021

    Yes yes yes yes yes yes

  • I Care a Lot

    I Care a Lot 2020

    ★★★ Watched by waffletears 25 Feb 2021

    I like the actors?

  • Ghost Dog: The Way of the Samurai

    Ghost Dog: The Way of the Samurai 1999

    ★★★★ Watched by waffletears 23 Feb 2021

    What an odd movie.

  • Tropic Thunder

    Tropic Thunder 2008

    ★★★ Watched by waffletears 19 Feb 2021

    Worth a rewatch? Eh.

  • The Ghost of Peter Sellers

    The Ghost of Peter Sellers 2018

    ★★★ Watched by waffletears 04 Feb 2021

    This just didn’t really work for me. Peter Sellers is just an ass, really.

  • Once Upon a Time in the West

    Once Upon a Time in the West 1968

    ★★★★★ Watched by waffletears 30 Jan 2021

    Why watch Tarantino when you can just see the original?

  • Space Is the Place

    Space Is the Place 1974

    ★★★★★ Rewatched by waffletears 29 Jan 2021

    This is just excellent excellent excellent

  • 11'09''01 September 11

    11'09''01 September 11 2002

    ★★★ Watched by waffletears 29 Jan 2021

    Clunky clunky clunky but what great source material for a director

  • The New World

    The New World 2005

    ★★★★ Watched by waffletears 29 Jan 2021

    What’s up with the tattoos

  • Blade Runner 2049

    Blade Runner 2049 2017

    ★★★★★ Watched by waffletears 05 May 2020

    Other people may not like cyberpunk but other people are wrong, especially the ones who keep hiring Jared Leto

  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro