Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Doctor Strange in the Multiverse of Madness

Doctor Strange in the Multiverse of Madness

2022
×
★★★
Edit this entry  
06
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★
Edit this entry  
04
Love in the Time of Twilight

Love in the Time of Twilight

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Throw Down

Throw Down

2004
×
★★★★
Edit this entry  
02
Weekend

Weekend

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★½
Edit this entry  
01
PTU

PTU

2003
×
★★★½
Edit this entry  
30
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★★
Edit this entry  
24
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Window Water Baby Moving

Window Water Baby Moving

1959
×
Edit this entry  
20
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★½
Edit this entry  
20
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Cats

Cats

2019
×
½
Edit this entry  
18
Looking for Langston

Looking for Langston

1989
×
Edit this entry  
18
Life of an American Fireman

Life of an American Fireman

1903
×
Edit this entry  
18
The Sick Kitten

The Sick Kitten

1903
×
Edit this entry  
17
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★
Edit this entry  
17
Scorpio Rising

Scorpio Rising

1963
×
Edit this entry  
16
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Je, Tu, Il, Elle

Je, Tu, Il, Elle

1974
×
★★★★
Edit this entry  
14
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Bells Are Ringing

Bells Are Ringing

1960
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★
Edit this entry  
01
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Edit this entry  
26
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Reminiscences of a Journey to Lithuania

Reminiscences of a Journey to Lithuania

1972
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Housemaid

The Housemaid

1960
×
★★★
Edit this entry  
21
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★½
Edit this entry  
21
A Summer's Tale

A Summer's Tale

1996
×
Edit this entry  
20
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★
Edit this entry  
20
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★½
Edit this entry  
20
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
Edit this entry  
19
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★
Edit this entry  
19
The Bad Guys

The Bad Guys

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
We the Animals

We the Animals

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Outer Space

Outer Space

1999
×
Edit this entry  
18
Network

Network

1976
×
★★★
Edit this entry  
17
La Soufrière

La Soufrière

1977
×
★★★½
Edit this entry  
17
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★★
Edit this entry  
16
Histoire(s) du cinéma

Histoire(s) du cinéma

1998
×
Edit this entry  
16
Labyrinth of Cinema

Labyrinth of Cinema

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★
Edit this entry  
12
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★½
Edit this entry  
10
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★½
Edit this entry