waggo has logged 135 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Frodo Is Great... Who Is That?!!

Frodo Is Great... Who Is That?!!

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
There & Back Again A Hobbits Tale Recut

There & Back Again A Hobbits Tale Recut

×
Read the review Edit this entry  
26
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lupin III: The First

Lupin III: The First

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Ham: Caught in a Ham

Spider-Ham: Caught in a Ham

2019
×
Read the review Edit this entry  
28
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
City of God

City of God

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
FLCL

FLCL

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Moon

Moon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★★
Edit this entry  
10
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Inside 'Inside Llewyn Davis'

Inside 'Inside Llewyn Davis'

2014
×
Read the review Edit this entry  
04
Juan of the Dead

Juan of the Dead

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Alien

Alien

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Devil's Advocate

The Devil's Advocate

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
No

No

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Another Day, Another Time: Celebrating the Music of

Another Day, Another Time: Celebrating the Music of "Inside Llewyn Davis"

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ernest & Celestine

Ernest & Celestine

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Casper

Casper

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Odyssey

The Odyssey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Watermelon: A Cautionary Tale

Watermelon: A Cautionary Tale

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Central Station

Central Station

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★
Read the review Edit this entry