Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Mr. & Mrs. Bridge

Mr. & Mrs. Bridge

1990
×
★★★½
Edit this entry  
08
Twilight

Twilight

1998
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Prize

The Prize

1963
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Left Handed Gun

The Left Handed Gun

1958
×
★★★½
Edit this entry  
08
Hombre

Hombre

1967
×
★★★★
Edit this entry  
07
Hud

Hud

1963
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Torn Curtain

Torn Curtain

1966
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Life and Times of Judge Roy Bean

The Life and Times of Judge Roy Bean

1972
×
★★★★
Edit this entry  
07
Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull's History Lesson

Buffalo Bill and the Indians, or Sitting Bull's History Lesson

1976
×
★★★★
Edit this entry  
07
Cool Hand Luke

Cool Hand Luke

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Sting

The Sting

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Road to Perdition

Road to Perdition

2002
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Verdict

The Verdict

1982
×
★★★★
Edit this entry  
06
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Silent Movie

Silent Movie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
06
Fort Apache, the Bronx

Fort Apache, the Bronx

1981
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Drowning Pool

The Drowning Pool

1975
×
★★★★
Edit this entry  
06
Harper

Harper

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Sweet Bird of Youth

Sweet Bird of Youth

1962
×
★★★★
Edit this entry  
06
What a Way to Go!

What a Way to Go!

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
06
The Long, Hot Summer

The Long, Hot Summer

1958
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Rack

The Rack

1956
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Young Philadelphians

The Young Philadelphians

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★★★★
Edit this entry  
05
Tuileries

Tuileries

2007
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
05
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★
Edit this entry  
05
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Born to Be Bad

Born to Be Bad

1934
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Case Against Brooklyn

The Case Against Brooklyn

1958
×
★★★½
Edit this entry  
04
They Live by Night

They Live by Night

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Spy in Black

The Spy in Black

1939
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Unsuspected

The Unsuspected

1947
×
★★★★
Edit this entry  
04
Blitz

Blitz

2011
×
★★★
Edit this entry  
04
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★★
Edit this entry  
04
Texas Killing Fields

Texas Killing Fields

2011
×
★★★
Edit this entry  
03
The Legacy

The Legacy

1978
×
★★★½
Edit this entry  
03
Eye of the Needle

Eye of the Needle

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★★★★
Edit this entry  
03
Jagged Edge

Jagged Edge

1985
×
★★★½
Edit this entry  
02
They're Always Caught

They're Always Caught

1938
×
★★½
Edit this entry  
02
The Public Pays

The Public Pays

1936
×
★★★
Edit this entry  
02
Plan for Destruction

Plan for Destruction

1943
×
★★★
Edit this entry  
02
Women in Hiding

Women in Hiding

1940
×
★★★
Edit this entry  
02
Phantoms, Inc.

Phantoms, Inc.

1945
×
★★★
Edit this entry  
02
Dark Shadows

Dark Shadows

1944
×
★★★
Edit this entry  
02
Torture Money

Torture Money

1937
×
★★½
Edit this entry  
02
Coffins on Wheels

Coffins on Wheels

1941
×
★★½
Edit this entry  
02
New York Confidential

New York Confidential

1955
×
★★★★
Edit this entry