Sort by

waiyanaung has logged 279 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★
Edit this entry  
30
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
24 Hour Party People

24 Hour Party People

2002
×
★★★½
Edit this entry  
29
Jodorowsky's Dune

Jodorowsky's Dune

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Silverado

Silverado

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
I Wanna Hold Your Hand

I Wanna Hold Your Hand

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
mid90s

mid90s

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
An Education

An Education

2009
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
Cobain: Montage of Heck

Cobain: Montage of Heck

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★
Edit this entry  
18
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★½
Edit this entry  
15
2046

2046

2004
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
★★★★
Edit this entry  
15
Galveston

Galveston

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

It's a Mad, Mad, Mad, Mad World

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★½
Edit this entry  
13
J. Edgar

J. Edgar

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bowling for Columbine

Bowling for Columbine

2002
×
★★★★
Edit this entry  
12
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★
Edit this entry  
10
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
Twister

Twister

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
3 Women

3 Women

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★
Edit this entry  
07
Manhattan Murder Mystery

Manhattan Murder Mystery

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Edit this entry  
07
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
This Is England '90

This Is England '90

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
This Is England '88

This Is England '88

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
This Is England '86

This Is England '86

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
This Is England

This Is England

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Smallfoot

Smallfoot

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★
Edit this entry  
02
The Purple Rose of Cairo

The Purple Rose of Cairo

1985
×
★★★★
Edit this entry  
02
Romeo and Juliet

Romeo and Juliet

1968
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

The Bad Lieutenant: Port of Call - New Orleans

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry