waiyanaung has logged 69 entries for films during May 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Godzilla: King of the Monsters

Godzilla: King of the Monsters

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Passage to India

A Passage to India

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★½
Edit this entry  
30
Fosse/Verdon

Fosse/Verdon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
A Geisha

A Geisha

1953
×
★★★★
Edit this entry  
29
My Neighbors the Yamadas

My Neighbors the Yamadas

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Greta

Greta

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
Wonder Woman

Wonder Woman

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★½
Edit this entry  
27
Batman vs. Teenage Mutant Ninja Turtles

Batman vs. Teenage Mutant Ninja Turtles

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Old Man and the Sea

The Old Man and the Sea

1999
×
★★★★
Edit this entry  
27
Invention of Love

Invention of Love

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★★
Edit this entry  
27
Splitscreen: A Love Story

Splitscreen: A Love Story

2011
×
★★★½
Edit this entry  
26
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
★★★½
Edit this entry  
26
Café Society

Café Society

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★★½
Edit this entry  
25
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
JFK

JFK

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Big Parade

The Big Parade

1925
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★½
Edit this entry  
23
Victoria

Victoria

2015
×
★★★½
Edit this entry  
22
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Killing Fields

The Killing Fields

1984
×
★★★½
Edit this entry  
20
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★
Edit this entry  
20
4 Months, 3 Weeks and 2 Days

4 Months, 3 Weeks and 2 Days

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blades of Glory

Blades of Glory

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
I Am Easy to Find

I Am Easy to Find

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Little Children

Little Children

2006
×
★★★
Edit this entry  
17
Point Blank

Point Blank

1967
×
★★★★
Edit this entry  
16
Forbidden Planet

Forbidden Planet

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Help

The Help

2011
×
★★★
Edit this entry  
15
Inside Job

Inside Job

2010
×
★★★★
Edit this entry  
15
Sideways

Sideways

2004
×
★★★★
Edit this entry  
15
Death Wish

Death Wish

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
Cold Pursuit

Cold Pursuit

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Beat That My Heart Skipped

The Beat That My Heart Skipped

2005
×
★★★
Edit this entry  
14
Terms of Endearment

Terms of Endearment

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Killing

The Killing

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Black Mirror: Hated in the Nation

Black Mirror: Hated in the Nation

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★
Edit this entry