RSS feed for wakeupjyoo
Sort by

wakeupjyoo has logged 133 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Valkyrie

Valkyrie

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Mule

The Mule

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Fist of Fury

Fist of Fury

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mountain

Mountain

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Farewell to Dream

Farewell to Dream

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

The Girl Who Kicked the Hornet's Nest

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Girl Who Played with Fire

The Girl Who Played with Fire

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Heat Wave

Heat Wave

1991
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Mississippi Burning

Mississippi Burning

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Asura: The City of Madness

Asura: The City of Madness

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Psychokinesis

Psychokinesis

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lolita

Lolita

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Great Expectations

Great Expectations

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lacombe, Lucien

Lacombe, Lucien

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Record of a Tenement Gentleman

Record of a Tenement Gentleman

1947
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Anarchist from Colony

Anarchist from Colony

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gate of Hell

Gate of Hell

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Chariots of Fire

Chariots of Fire

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Picture of Dorian Gray

The Picture of Dorian Gray

1945
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Asphalt Jungle

The Asphalt Jungle

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eat Drink Man Woman

Eat Drink Man Woman

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Let Me Eat Your Pancreas

Let Me Eat Your Pancreas

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Mothers

Mothers

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Cat on a Hot Tin Roof

Cat on a Hot Tin Roof

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Cargo

Cargo

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The First Great Train Robbery

The First Great Train Robbery

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Climb

The Climb

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Story of a Company

The Story of a Company

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Summer of '42

Summer of '42

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry