second thought has logged 29 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Only You

Only You

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Moments in a Stolen Dream

Moments in a Stolen Dream

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Never Tear Us Apart

Never Tear Us Apart

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Breadwinner

The Breadwinner

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Parting

Parting

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
How to Disappear Completely

How to Disappear Completely

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Fight for Us

Fight for Us

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Pinoy Sunday

Pinoy Sunday

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Perfect Strangers

Perfect Strangers

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tremble All You Want

Tremble All You Want

2017
×
★★★½
Edit this entry  
14
A Thousand Cuts

A Thousand Cuts

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Miss Bulalacao

Miss Bulalacao

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shirley

Shirley

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Sisterhood

Sisterhood

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ticket of No Return

Ticket of No Return

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Ice Cream and the Sound of Raindrops

Ice Cream and the Sound of Raindrops

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Over

Over

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mary Is Happy, Mary Is Happy.

Mary Is Happy, Mary Is Happy.

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Eeb Allay Ooo!

Eeb Allay Ooo!

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Cats

The Cats

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Beyond The Mountain

Beyond The Mountain

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mayhem

Mayhem

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
And Then the Bear

And Then the Bear

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Inabe

Inabe

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Cru

Cru

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bilby

Bilby

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Toto

Toto

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry