• Borat Subsequent Moviefilm

    Borat Subsequent Moviefilm

    ★★★★

    "May the patriarchy go to hells."

    Broadcasting everyone's stupidity has become a norm these days but that didn't dilute the satirical effectiveness of this sequel.

    The didactic yet offensive comedic genius of Sacha Baron Cohen remains but the real revelation here was Maria Bakalova.

    (Seems an overanalyzation but it's just ironically funny that the first film has a segment that pokes fun at women's capacity yet here we are seeing a film carried by an actress that can equal, or…

  • Over the Moon

    Over the Moon

    ★★★½

    I don't know if it is budget constraint but the Luminary World and its random-shaped residents don't compelement well with the established 3D lead characters.

    Even it does try to tug some heartstrings, it was difficult to symphatize because of the limited screen time and tedious interactions between afflicted parties.

    The song is indistinguishable from what Disney produces, backed up by the stunning vocals of Philipa Soo and Cathy Ang. But the lyrics are made too obvious and a little…

  • Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

    ★★★★

    "Suddenly, I realized: I had learned that if you chased a dream, especially one with plastic chests, you can miss the real beauty in front of your eyes."

    (just taking a refresher course to prepare myself)

  • Love and Monsters

    Love and Monsters

    ★★★½

    "You know nature's kind of nice when it doesn't try to kill you."

    A cool and entertaining survival adventure film involving creepy crawlers in gargantuan sizes.

    Joel (Dylan O'Brien), who appeared mostly on his own in the entire story, was fun to watch and the supporting characters have their individual charm and served their purpose.
    Especially Boy. That dog was a delight.
    I was hoping they would introduce his owner. The same owner of the lipstick and the red dress.…

  • Kajillionaire

    Kajillionaire

    ★★★½

    Miranda July's Parasite.

    Bubble foams, swindlings, and more bubble foams.

    Hope this is one of the beginning pages of her offbeat and mindfucked films.
    (Her previous Me And You And Everyone We Know was also an eccentric one, and I loved every second of it, therefore, would recommend.)

    It just came to me, but I kind of wish for a July × Waller-Bridge collab.

  • Violator

    Violator

    ★★★

    Just the final 25 mins worked for me.

    (The "cult" was real creepy though)

  • BLACKPINK: Light Up the Sky

    BLACKPINK: Light Up the Sky

    ★★★½

    I did get sad. That was the overall tone for me.

    From now on, whenever I'll see Blackpink, I'll always see them as these young ladies who gave up their normal teenage years in exchange for a worldwide recognition of their talents.

    They trained hard and they fought hard. Their success was well-deserved. We might say they are in the height of their careers. But if you read between the lines of what they are trying to tell, they somehow…

  • Sorry We Missed You

    Sorry We Missed You

    ★★★★½

    I could give a pass with those line delivery with stammering (for all I see, Loach intentionally included them in the final take to bring more realness to the story he's telling).

    I was so invested with the family that every joyful and aching scene struck me hard like I was there with them in the same room.

    Abby is such a charming character and by far my most favorite in the movie.

    This was my first Loach movie and this made me interested with his filmography.

    (A good double feature with Last Week Tonight With John Oliver's Warehouse episode)

  • Dawn of the Deaf

    Dawn of the Deaf

    ★★★★

    For an 11-minute short, this is freakin rich!
    And that play on subtitles was genius.

    The diversity mixture of its themes is too good not to explore.
    I rarely care for short films to be stretched into a movie, but this, I need a full-length feature.



    watch here:
    (m.youtube.com/watch?v=cziqkD7iO-g)

  • Host

    Host

    ★★½

    Imagine kung dito 'yan:

    Jack: Hihilahin ko na sa paa ang kaibigan n'yo. Bwaha-
    Girls: Ano 'yon? Ansabi mo? Nagpuputul-putol.
    Jack: Ang sabi ko, hihilahi-
    Girls: Restart lang namin router. Nagloloko connection. Wait.
    Jack: Ok.

    ...

    Jack: Ok na? Malinaw na?
    Rinig na ko?

    Jack: Binitin ko na sa ere tropa nyo.
    Girls: Nag-lag. Di namin makita. Tanginang PLDT.


    (Fine, last na 'to.)

  • Storytelling

    Storytelling

    ★★★

    "Your movie is a hit."

    Opening Music > Ending Music > Fiction > Non-Fiction

    This came a bit pale in comparison to Welcome To The Dollhouse and (my all-time favorite Solondz) Happiness.

    The first part was good but I didn't care much for the characters on the second. Maybe I craved much for the offensive and awkward dark humor that Solondz introduced me in his earlier works that I found insufficient here.

    (Now I'm thinking Consuela was the point of inception of Bong Joon-Ho's Parasite)

  • Spontaneous

    Spontaneous

    ★★★½

    (based on the book written by Aaron Starmer)

    A somewhat invigorating take on coming-of-age genre where the themes of letting yourself loose for a while, connecting with and missing someone, letting go, attending a prom, and making out still exist but with exploding bodies in the background.

    It gets preachy at the end but that quick jab at a certain someone makes it worthwhile. It may give a false sense of hope that anyone can just raise a middle finger…