Sort by

Waldo has logged 50 entries for films during October 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Winter Sleep

Winter Sleep

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Supermensch: The Legend of Shep Gordon

Supermensch: The Legend of Shep Gordon

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
Dragon Princess

Dragon Princess

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Karate Warriors

Karate Warriors

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Exists

Exists

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Children

The Children

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sister Street Fighter

Sister Street Fighter

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Dog

The Dog

2013
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Most Wanted Man

A Most Wanted Man

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Bodyguard

The Bodyguard

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Annabelle

Annabelle

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
V/H/S: Viral

V/H/S: Viral

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Street Fighter's Last Revenge

The Street Fighter's Last Revenge

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Return of the Street Fighter

Return of the Street Fighter

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Street Fighter

The Street Fighter

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Day the Series Stopped

The Day the Series Stopped

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Playing for the Mob

Playing for the Mob

2014
×
★★★½
Edit this entry  
19
Housebound

Housebound

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Town that Dreaded Sundown

The Town that Dreaded Sundown

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hardware

Hardware

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
WolfCop

WolfCop

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
On the Yard

On the Yard

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Dust Devil

Dust Devil

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Night of the Demons

Night of the Demons

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Delivery: The Beast Within

Delivery: The Beast Within

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dead Snow 2: Red vs. Dead

Dead Snow 2: Red vs. Dead

2014
×
★★★½
Edit this entry  
16
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Canal

The Canal

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Calling

The Calling

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Bad Words

Bad Words

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
Mockingbird

Mockingbird

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Automata

Automata

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Saturday Night

Saturday Night

2010
×
★★★
Edit this entry  
11
Taxi Hunter

Taxi Hunter

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sweet Jesus, Preacherman

Sweet Jesus, Preacherman

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Thanatomorphose

Thanatomorphose

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★
Edit this entry  
08
The Equalizer

The Equalizer

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ebola Syndrome

Ebola Syndrome

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Unforgiven

Unforgiven

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
For Those in Peril

For Those in Peril

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
ABCs of Death 2

ABCs of Death 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Open Windows

Open Windows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry