RSS feed for Waldo

Waldo has watched 101 war films.

  • 1917

    ★★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • The King

    ★★★½

  • The (Silent) War

    ★★★★

  • 15 Minutes of War

    ★★★½

  • Overlord

    ★★★★½

  • A Private War

    ★★★½

  • To the Ends of the World

    ★★★

  • Cold War

    ★★★★

  • Donbass

    ★★★★½

  • Sobibor

    ★★★★½

  • 12 Strong

    ★★★★

  • The Captain

    ★★★★½

  • Wolf Warrior 2

    ★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★½

  • War for the Planet of the Apes

    ★★★★

  • The Wall

    ★★

  • Allied

    ★★★

  • Operation Mekong

    ★★★★

  • Hacksaw Ridge

    ★★★½

  • The Siege of Jadotville

    ★★★★

  • Anthropoid

    ★★★★

  • Under the Shadow

    ★★★★

  • Land of Mine

    ★★★★

  • Eye in the Sky

    ★★★★

  • Beasts of No Nation

    ★★★★½

  • Macbeth

    ★★★★

  • Wolf Warrior

    ★★★

  • Unbroken

    ★★★★

  • American Sniper

    ★★★★

  • Fury

    ★★★★

  • Last Days in Vietnam

    ★★★★

  • The Imitation Game

    ★★★★

  • The Admiral: Roaring Currents

    ★★★★½

  • 300: Rise of an Empire

    ★★★½

  • '71

    ★★★★½

  • Lone Survivor

    ★★★★

  • How I Live Now

    ★★★½

  • Emperor

    ★★★

  • Lore

    ★★★★½

  • In the Fog

    ★★★★★

  • Red Dawn

    ★★

  • War Witch

    ★★★★

  • Five Broken Cameras

    ★★★★★

  • Hitler's Children

    ★★★

  • Special Forces

    ★★★½

  • The Devil's Rock

    ★★★½

  • The Round Up

    ★★★½

  • Winter in Wartime

    ★★★★

  • Downfall

    ★★★★★

  • Black Hawk Down

    ★★★★½

  • Saving Private Ryan

    ★★★★★

  • Rob Roy

    ★★★★½

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • Hot Shots! Part Deux

    ★★★★½

  • The Last of the Mohicans

    ★★★★★

  • Hot Shots!

    ★★★★

  • Glory

    ★★★★★

  • Men Behind the Sun

    ★★★★

  • Empire of the Sun

    ★★★★½

  • Strike Commando

  • The Hanoi Hilton

    ★★★½

  • Heroes Shed No Tears

    ★★★½

  • Come and See

    ★★★★★

  • Rambo: First Blood Part II

  • Missing in Action 2: The Beginning

    ★★★½

  • Missing in Action

    ★★★

  • The Year of Living Dangerously

    ★★★★

  • Gallipoli

    ★★★★

  • Breaker Morant

    ★★★★★

  • Hair

  • The Deer Hunter

    ★★★★★