• Spenser Confidential

    ★★★

  • The Gentlemen

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★½

  • The Irishman

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★

  • Joker

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • Midsommar

    ★★★

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Triple Frontier

    ★★★★

  • Brian Banks

    ★★★

  • Free Solo

    ★★★★★

  • BlacKkKlansman

    ★★★½

  • Solo: A Star Wars Story

    ★★★

  • Avengers: Infinity War

    ★★★

  • Blindspotting

    ★★★★

  • Roman J. Israel, Esq.

    ★★½

  • Brawl in Cell Block 99

    ★★★★

  • LA 92

    ★★★½

  • Baby Driver

    ★★★★

  • T2 Trainspotting

    ★★★½

  • Get Out

    ★★★★

  • Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★½

  • The Accountant

    ★★★½

  • The Girl on the Train

    ★★

  • Moonlight

    ★★★★½

  • The Siege of Jadotville

    ★★★★½

  • Paterson

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★

  • Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom

    ★★★★★

  • Everest

    ★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★½

  • Chef

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★½

  • We're the Millers

    ★★½

  • The Impossible

    ★★★★½

  • Seven Psychopaths

    ★★★★★

  • The Place Beyond the Pines

    ★★½

  • Moneyball

    ★★★★★

  • 50/50

    ★★★½

  • Contagion

    ★★½

  • The Raid

    ★★★½

  • Senna

    ★★★½

  • Inception

    ★★★★½

  • Up in the Air

    ★★★½

  • The Dark Knight

    ★★★★½

  • Hunger

    ★★★★½

  • In Bruges

    ★★★★½

  • The Bourne Ultimatum

    ★★★★

  • No Country for Old Men

    ★★★★½

  • Shooter

    ★★★★

  • Zodiac

    ★★★★

  • Hot Fuzz

    ★★★★★

  • Flushed Away

    ★★★★

  • The Departed

    ★★★★★

  • Click

    ★★½

  • The Wind That Shakes the Barley

    ★★★★

  • Liverpool FC: Champions of Europe 2005

    ½

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★½

  • Howl's Moving Castle

    ★★★★

  • The Bourne Supremacy

    ★★★½

  • Catch Me If You Can

    ★★★★½

  • Gangs of New York

    ★★★★

  • The Bourne Identity

    ★★★½

  • Irreversible

    ★★★★

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    ★½

  • City of God

    ★★★★★

  • Requiem for a Dream

    ★★★★★

  • Snatch

    ★★★★★

  • Chicken Run

    ★★★½