jonny has logged 36 entries for films during July 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★
Edit this entry  
28
Alien³

Alien³

1992
×
★★★
Edit this entry  
27
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★
Edit this entry  
23
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Percy Jackson: Sea of Monsters

Percy Jackson: Sea of Monsters

2013
×
★★½
Edit this entry  
22
Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

Percy Jackson & the Olympians: The Lightning Thief

2010
×
★★★
Edit this entry  
21
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★
Edit this entry  
20
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★★
Edit this entry  
19
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★★★
Edit this entry  
14
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Edit this entry  
08
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Happy Together

Happy Together

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Trick

Trick

1999
×
★★½
Edit this entry  
06
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Edit this entry  
06
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Ticket

The Ticket

2016
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
02
We Were Here

We Were Here

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Following

Following

1998
×
★★★½
Edit this entry  
01
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★½
Edit this entry