Sort by

Walter has logged 57 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shocking Dark

Shocking Dark

1989
×
★★★
Edit this entry  
31
Robowar

Robowar

1988
×
★★½
Edit this entry  
30
Shock Treatment

Shock Treatment

1981
×
★★★
Edit this entry  
30
Halloween in a Box

Halloween in a Box

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
Jabberwocky

Jabberwocky

1977
×
★★★
Edit this entry  
29
Bad Taste

Bad Taste

1987
×
★★★
Edit this entry  
28
The Groove Tube

The Groove Tube

1974
×
★★★
Edit this entry  
28
Amazon Women on the Moon

Amazon Women on the Moon

1987
×
★★★
Edit this entry  
27
The Kentucky Fried Movie

The Kentucky Fried Movie

1977
×
★★★
Edit this entry  
27
Brand of Shame

Brand of Shame

1968
×
★★½
Edit this entry  
26
Confessions of a Police Captain

Confessions of a Police Captain

1971
×
★★★★
Edit this entry  
26
Space Thing

Space Thing

1968
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Immoral Three

The Immoral Three

1975
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Pyjama Girl Case

The Pyjama Girl Case

1977
×
★★★
Edit this entry  
25
Galaxy of the Dinosaurs

Galaxy of the Dinosaurs

1992
×
½
Edit this entry  
24
The Astrologer

The Astrologer

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Wind

The Wind

1986
×
★★½
Edit this entry  
23
The Shuttered Room

The Shuttered Room

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Edit this entry  
22
Curse of the Crimson Altar

Curse of the Crimson Altar

1968
×
Edit this entry  
22
Electra Glide in Blue

Electra Glide in Blue

1973
×
★★★★
Edit this entry  
21
Rudeboy: The Story of Trojan Records

Rudeboy: The Story of Trojan Records

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Black Joy

Black Joy

1977
×
★★★
Edit this entry  
20
Into the Wild

Into the Wild

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Bloody Birthday

Bloody Birthday

1981
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Child

The Child

1977
×
★★½
Edit this entry  
18
Harvesters

Harvesters

2001
×
★★½
Edit this entry  
18
Beyond the Seventh Door

Beyond the Seventh Door

1987
×
★★★
Edit this entry  
17
Deus ex Machina: The Philosophy of Donnie Darko

Deus ex Machina: The Philosophy of Donnie Darko

2016
×
★★★
Edit this entry  
17
Take It Out in Trade

Take It Out in Trade

1970
×
★★
Edit this entry  
17
White Fire

White Fire

1984
×
★★½
Edit this entry  
16
Scary Movie

Scary Movie

1991
×
★★½
Edit this entry  
16
Faster, Pussycat! Kill! Kill!

Faster, Pussycat! Kill! Kill!

1965
×
★★★★
Edit this entry  
15
Blood Massacre

Blood Massacre

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Kiss of the Tarantula

Kiss of the Tarantula

1976
×
★★★
Edit this entry  
14
The Dark Tower

The Dark Tower

2017
×
Edit this entry  
13
Tenet

Tenet

2020
×
★★★
Edit this entry  
11
Crystal Eyes

Crystal Eyes

2017
×
★★★½
Edit this entry  
11
Carving Magic

Carving Magic

1959
×
★½
Edit this entry  
10
This Stuff'll Kill Ya!

This Stuff'll Kill Ya!

1971
×
★½
Edit this entry  
10
Who Saw Her Die?

Who Saw Her Die?

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Double Face

Double Face

1969
×
★★★
Edit this entry  
10
The Bloodhound

The Bloodhound

2020
×
★★½
Edit this entry  
09
The Bloodstained Butterfly

The Bloodstained Butterfly

1971
×
★★★
Edit this entry  
09
Texas, Adios

Texas, Adios

1966
×
★★★
Edit this entry  
08
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★
Edit this entry  
04
Fiend

Fiend

1980
×
★★½
Edit this entry  
04
Top of the Heap

Top of the Heap

1972
×
★★★★
Edit this entry  
03
Toys Are Not for Children

Toys Are Not for Children

1972
×
★★★
Edit this entry  
03
Animation Outlaws

Animation Outlaws

2019
×
★★★
Edit this entry