Sort by

Nolan has logged 336 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Until the End of the World

Until the End of the World

1991
×
Read the review Edit this entry  
30
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tommy Boy

Tommy Boy

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Advent Calendar

The Advent Calendar

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
9 Lives of a Wet Pussycat

9 Lives of a Wet Pussycat

1976
×
Read the review Edit this entry  
23
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
Metropolitan

Metropolitan

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
I'll Be Home for Christmas

I'll Be Home for Christmas

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Scrooged

Scrooged

1988
×
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Voyagers

Voyagers

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Junior

Junior

2011
×
Read the review Edit this entry  
09
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Bones

The Bones

2021
×
Edit this entry  
08
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
One Magic Christmas

One Magic Christmas

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Santa Clause 3: The Escape Clause

The Santa Clause 3: The Escape Clause

2006
×
Read the review Edit this entry  
07
Big Deal on Madonna Street

Big Deal on Madonna Street

1958
×
★★★
Edit this entry  
07
The Hawks and the Sparrows

The Hawks and the Sparrows

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Fool's Gold

Fool's Gold

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry