Sort by

Nolan has logged 42 entries for films during November 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Jujutsu Kaisen

Jujutsu Kaisen

2020
×
Edit this entry  
30
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
King Richard

King Richard

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Santa Jaws

Santa Jaws

2018
×
Read the review Edit this entry  
27
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
Edit this entry  
26
After Earth

After Earth

2013
×
Read the review Edit this entry  
25
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Luca

Luca

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Divorce Italian Style

Divorce Italian Style

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
La Notte

La Notte

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Permanent Vacation

Permanent Vacation

1980
×
★★★
Edit this entry  
14
Under Wraps

Under Wraps

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Red Notice

Red Notice

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
War Horse

War Horse

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
That Thing You Do!

That Thing You Do!

1996
×
Read the review Edit this entry  
02
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry