Sort by

Mike has logged 401 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rebels of the Neon God

Rebels of the Neon God

1992
×
Edit this entry  
30
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Vampires

Vampires

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
Edit this entry  
28
Bald: The Making of 'THX 1138'

Bald: The Making of 'THX 1138'

1971
×
Edit this entry  
28
Filmmaker

Filmmaker

1968
×
Edit this entry  
28
Carol

Carol

2015
×
Edit this entry  
28
Mia madre

Mia madre

2015
×
Edit this entry  
27
1:42.08

1:42.08

1966
×
Edit this entry  
27
The Guard from the Underground

The Guard from the Underground

1992
×
Edit this entry  
27
Herbie

Herbie

1966
×
Edit this entry  
26
Electronic Labyrinth: THX 1138 4EB

Electronic Labyrinth: THX 1138 4EB

1967
×
Edit this entry  
26
Freiheit

Freiheit

1966
×
Edit this entry  
26
Look at Life

Look at Life

1965
×
Edit this entry  
25
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
½
Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
Edit this entry  
24
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Edit this entry  
22
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
22
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
Edit this entry  
20
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
Edit this entry  
20
Total Recall

Total Recall

1990
×
Edit this entry  
19
Starman

Starman

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
Edit this entry  
19
Beyond the Hills

Beyond the Hills

2012
×
Edit this entry  
18
Life Itself

Life Itself

2014
×
Edit this entry  
18
The Duke of Burgundy

The Duke of Burgundy

2014
×
Edit this entry  
18
Bone Tomahawk

Bone Tomahawk

2015
×
Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Armored

Armored

2009
×
Edit this entry  
15
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Fred Claus

Fred Claus

2007
×
Edit this entry  
15
Bridge of Spies

Bridge of Spies

2015
×
Read prior review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★½
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
Edit this entry  
13
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
Edit this entry  
11
Village of the Damned

Village of the Damned

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★½
Edit this entry  
11
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★½
Edit this entry  
10
Ghosts of Mars

Ghosts of Mars

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
Edit this entry  
09
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
Edit this entry