Sort by

Mike has logged 332 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
½
Edit this entry  
19
La Marseillaise

La Marseillaise

1938
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Belly

Belly

1998
×
Read the review Edit this entry  
16
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
Edit this entry  
15
Tommaso

Tommaso

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
Edit this entry  
13
Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

Friday the 13th Part VIII: Jason Takes Manhattan

1989
×
Edit this entry  
12
The Halt

The Halt

2019
×
Edit this entry  
12
Einst

Einst

2016
×
Edit this entry  
12
Prime Cut

Prime Cut

1972
×
Read the review Edit this entry  
11
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Atlantics

Atlantics

2019
×
Edit this entry  
10
Sibyl

Sibyl

2019
×
Edit this entry  
09
Breezy

Breezy

1973
×
Edit this entry  
09
Dead End

Dead End

1937
×
Edit this entry  
06
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Narrow Margin

The Narrow Margin

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
03
The Godfather Family: A Look Inside

The Godfather Family: A Look Inside

1990
×
Edit this entry  
02
The Sicilian

The Sicilian

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Irishman: In Conversation

The Irishman: In Conversation

2019
×
Edit this entry  
30
Two Weeks in Another Town

Two Weeks in Another Town

1962
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Wild Things

Wild Things

1998
×
Read the review Edit this entry  
29
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Responsive Eye

The Responsive Eye

1965
×
Edit this entry  
25
De Palma

De Palma

2015
×
Edit this entry  
25
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Spielberg

Spielberg

2017
×
Edit this entry  
23
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
Read the review Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Sisters

Sisters

1972
×
Edit this entry  
19
Raising Cain

Raising Cain

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Body Double

Body Double

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Black Dahlia

The Black Dahlia

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
Edit this entry  
17
Madadayo

Madadayo

1993
×
Read the review Edit this entry  
16
Slightly Scarlet

Slightly Scarlet

1956
×
Edit this entry  
16
Rigor Mortis

Rigor Mortis

2013
×
Edit this entry  
13
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry