Sort by

Michael has logged 412 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pigsty

Pigsty

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Loggerheads

Loggerheads

2005
×
★★★
Edit this entry  
27
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Good Hair

Good Hair

2009
×
★★★
Edit this entry  
26
Philomena

Philomena

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Secret Life of Walter Mitty

The Secret Life of Walter Mitty

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Wall

The Wall

2012
×
★★½
Edit this entry  
23
The Black Cauldron

The Black Cauldron

1985
×
★★½
Edit this entry  
22
Lygon Street - Si parla Italiano

Lygon Street - Si parla Italiano

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★½
Edit this entry  
21
How to Marry a Millionaire

How to Marry a Millionaire

1953
×
★★★½
Edit this entry  
21
Sweet Charity

Sweet Charity

1969
×
★★★½
Edit this entry  
21
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Six by Sondheim

Six by Sondheim

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lion in Winter

The Lion in Winter

1968
×
★★★
Edit this entry  
20
Thoroughly Modern Millie

Thoroughly Modern Millie

1967
×
★★★
Edit this entry  
17
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
American Hustle

American Hustle

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Edit this entry  
12
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Book Thief

The Book Thief

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
08
London: The Modern Babylon

London: The Modern Babylon

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★½
Edit this entry  
05
Café de Flore

Café de Flore

2011
×
★★★½
Edit this entry  
02
We Have a Pope

We Have a Pope

2011
×
★★½
Edit this entry  
02
Love Free or Die

Love Free or Die

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pietà

Pietà

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★½
Edit this entry  
24
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Edit this entry  
23
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Grandmaster

The Grandmaster

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Adore

Adore

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Gomorrah

Gomorrah

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Gregory Crewdson: Brief Encounters

Gregory Crewdson: Brief Encounters

2012
×
★★★
Edit this entry