Sort by

Michael has logged 750 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Youth

Youth

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lady in the Water

Lady in the Water

2006
×
Read the review Edit this entry  
29
Theater in Trance

Theater in Trance

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Women

The Women

1939
×
★★★
Edit this entry  
29
Women in New York

Women in New York

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Like a Bird on a Wire

Like a Bird on a Wire

1975
×
★★★
Edit this entry  
28
Nora Helmer

Nora Helmer

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Jail Bait

Jail Bait

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Bremen Freedom

Bremen Freedom

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Suffragette

Suffragette

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pioneers in Ingolstadt

Pioneers in Ingolstadt

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★½
Edit this entry  
21
Carmen Jones

Carmen Jones

1954
×
★★★
Edit this entry  
20
The Coffee House

The Coffee House

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★
Edit this entry  
18
Buck

Buck

2011
×
★★★
Edit this entry  
16
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sisters

Sisters

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Creed

Creed

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rabid

Rabid

1977
×
★★★
Edit this entry  
13
Reel Injun

Reel Injun

2009
×
★★★
Edit this entry  
12
Blue

Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Le Bonheur

Le Bonheur

1934
×
★★★★
Edit this entry  
09
L'Inhumaine

L'Inhumaine

1924
×
★★★½
Edit this entry  
08
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Love at First Fight

Love at First Fight

2014
×
★★½
Edit this entry  
07
Soul Boys of the Western World

Soul Boys of the Western World

2014
×
★★½
Edit this entry  
05
The Program

The Program

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Green Lantern

Green Lantern

2011
×
★½
Edit this entry  
04
Tag

Tag

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Love & Peace

Love & Peace

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Edit this entry  
03
Charade

Charade

1963
×
★★★
Edit this entry  
02
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Young and Wild

Young and Wild

2012
×
★★½
Edit this entry  
29
Wittgenstein

Wittgenstein

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
People, Places, Things

People, Places, Things

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Roar

Roar

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Edward II

Edward II

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Garden

The Garden

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Goon

Goon

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Following

Following

1998
×
★★½
Edit this entry  
27
Laura

Laura

1944
×
★★★½
Edit this entry