Sort by

Michael has logged 60 entries for films during June 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Father and Son

Father and Son

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Terminator Genisys

Terminator Genisys

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Li'l Quinquin

Li'l Quinquin

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
After the Dark

After the Dark

2013
×
Read the review Edit this entry  
27
Salvador

Salvador

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Brides of Sodom

The Brides of Sodom

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
26
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★½
Edit this entry  
25
Jailbait

Jailbait

2004
×
★½
Edit this entry  
24
Getting to Know the Big Wide World

Getting to Know the Big Wide World

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Asthenic Syndrome

The Asthenic Syndrome

1989
×
★★½
Edit this entry  
23
Anna and the Wolves

Anna and the Wolves

1973
×
★★★★
Edit this entry  
22
Private Vices, Public Virtues

Private Vices, Public Virtues

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Women He's Undressed

Women He's Undressed

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Tattoo

Tattoo

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
Sexy Baby

Sexy Baby

2012
×
★★★
Edit this entry  
20
Holiday

Holiday

2014
×
★★★
Edit this entry  
20
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bent

Bent

1997
×
★★★½
Edit this entry  
20
Love of Siam

Love of Siam

2007
×
★★★½
Edit this entry  
19
Telstar: The Joe Meek Story

Telstar: The Joe Meek Story

2009
×
★★★
Edit this entry  
19
Sasha

Sasha

2010
×
★★½
Edit this entry  
19
La Maison de Himiko

La Maison de Himiko

2005
×
★★★
Edit this entry  
18
Force of Destiny

Force of Destiny

2015
×
Read the review Edit this entry  
17
The Long Farewell

The Long Farewell

1971
×
★★★★
Edit this entry  
17
Brief Encounters

Brief Encounters

1967
×
★★★
Edit this entry  
16
Room in Rome

Room in Rome

2010
×
★★
Edit this entry  
16
A Woman in Berlin

A Woman in Berlin

2008
×
★★★½
Edit this entry  
14
Nerolio

Nerolio

1996
×
★★★
Edit this entry  
14
Arabian Nights: Volume 3, The Enchanted One

Arabian Nights: Volume 3, The Enchanted One

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Arabian Nights: Volume 2, The Desolate One

Arabian Nights: Volume 2, The Desolate One

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Assassin

The Assassin

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Kabukicho Love Hotel

Kabukicho Love Hotel

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Arabian Nights: Volume 1, The Restless One

Arabian Nights: Volume 1, The Restless One

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Best of Enemies

Best of Enemies

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Goob

The Goob

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Tales

Tales

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Pearl Button

The Pearl Button

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Victoria

Victoria

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
But Forever in My Mind

But Forever in My Mind

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jurassic World

Jurassic World

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Beat That My Heart Skipped

The Beat That My Heart Skipped

2005
×
★★★½
Edit this entry  
09
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★½
Edit this entry  
08
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
08
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★
Edit this entry  
07
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
Edit this entry  
07
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★½
Edit this entry