Sort by

Michael has logged 79 entries for films during July 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Turbo Kid

Turbo Kid

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Another Country

Another Country

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Under Electric Clouds

Under Electric Clouds

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fassbinder: Love Without Demands

Fassbinder: Love Without Demands

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Russian Ark

Russian Ark

2002
×
★★★★
Edit this entry  
29
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Virtuality

Virtuality

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Clandestinos

Clandestinos

2007
×
★★
Edit this entry  
28
Mission: Impossible - Rogue Nation

Mission: Impossible - Rogue Nation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Swing Kids

Swing Kids

1993
×
★★½
Edit this entry  
27
Newsies

Newsies

1992
×
★★★
Edit this entry  
26
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

1974
×
★★★
Edit this entry  
26
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Edit this entry  
26
Casshern

Casshern

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Avalon

Avalon

2001
×
★★½
Edit this entry  
26
The Guest

The Guest

2014
×
★★½
Edit this entry  
25
Death and the Maiden

Death and the Maiden

1994
×
★★★★
Edit this entry  
25
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★½
Edit this entry  
25
Guilty of Romance

Guilty of Romance

2011
×
★★★
Edit this entry  
25
The Opposite of Love

The Opposite of Love

2011
×
★★
Edit this entry  
25
REC

REC

2011
×
★★★
Edit this entry  
24
A Thousand Clouds of Peace Fence the Sky, Love; Your Being Love Will Never End

A Thousand Clouds of Peace Fence the Sky, Love; Your Being Love Will Never End

2003
×
★★★½
Edit this entry  
23
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Swimmer

The Swimmer

1968
×
★★★
Edit this entry  
23
Spiderwebhouse

Spiderwebhouse

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Yearning

Yearning

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Late Chrysanthemums

Late Chrysanthemums

1954
×
★★★½
Edit this entry  
21
We Were One Man

We Were One Man

1979
×
★★★
Edit this entry  
21
If These Walls Could Talk 2

If These Walls Could Talk 2

2000
×
★★★½
Edit this entry  
21
If These Walls Could Talk

If These Walls Could Talk

1996
×
★★★
Edit this entry  
20
Melting Away

Melting Away

2011
×
★★
Edit this entry  
20
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Save Me

Save Me

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Exte: Hair Extensions

Exte: Hair Extensions

2007
×
★★★
Edit this entry  
19
The Yin and the Yang of Mr. Go

The Yin and the Yang of Mr. Go

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Amy

Amy

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Release

Release

2010
×
★★½
Edit this entry  
18
Lose Your Head

Lose Your Head

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Flashdance

Flashdance

1983
×
★★★
Edit this entry  
18
Petunia

Petunia

2012
×
★★
Edit this entry  
18
A Son

A Son

2003
×
★★½
Edit this entry  
17
Zoo

Zoo

2007
×
★★★½
Edit this entry  
16
Water Drops on Burning Rocks

Water Drops on Burning Rocks

2000
×
★★★
Edit this entry  
16
House

House

1977
×
★★★½
Edit this entry  
16
Next Goal Wins

Next Goal Wins

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
Mother

Mother

1952
×
★★★½
Edit this entry  
15
Flowing

Flowing

1956
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Walker

The Walker

2007
×
★★★
Edit this entry