Sort by

Michael has logged 455 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★★
Edit this entry  
28
I Confess

I Confess

1953
×
★★★½
Edit this entry  
27
Kapoor & Sons

Kapoor & Sons

2016
×
★★★½
Edit this entry  
26
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Marmaduke

Marmaduke

2010
×
★★½
Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
24
Mulan

Mulan

1998
×
★★★★
Edit this entry  
21
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
A Date for Mad Mary

A Date for Mad Mary

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

A Nightmare on Elm Street 3: Dream Warriors

1987
×
★★★★
Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

A Nightmare on Elm Street Part 2: Freddy's Revenge

1985
×
★★★★
Edit this entry  
18
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★
Edit this entry  
17
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
Desire Will Set You Free

Desire Will Set You Free

2015
×
★★
Edit this entry  
14
Retake

Retake

2016
×
★★½
Edit this entry  
14
The Wedding March

The Wedding March

1928
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Lives of Thérèse

The Lives of Thérèse

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Take Me to the River

Take Me to the River

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ball of Fire

Ball of Fire

1941
×
★★★½
Edit this entry  
07
La La Land

La La Land

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lion

Lion

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A United Kingdom

A United Kingdom

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Queen of Katwe

Queen of Katwe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
HK: Hentai Kamen 2 - Abnormal Crisis

HK: Hentai Kamen 2 - Abnormal Crisis

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Something's Got to Give

Something's Got to Give

1962
×
Edit this entry  
24
Allied

Allied

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
It Should Happen to You

It Should Happen to You

1954
×
★★★½
Edit this entry  
19
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
18
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★
Edit this entry  
17
Jefferson in Paris

Jefferson in Paris

1995
×
★★★
Edit this entry  
15
I Am Your Father

I Am Your Father

2015
×
★★½
Edit this entry  
14
Arrival

Arrival

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Nightmare

The Nightmare

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★½
Edit this entry  
04
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★½
Edit this entry  
03
The Fountain

The Fountain

2006
×
★★★★
Edit this entry  
02
A City of Sadness

A City of Sadness

1989
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Furies

The Furies

1950
×
★★★½
Edit this entry  
31
A Quiet Passion

A Quiet Passion

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry